Szkolenie z PIP – Krynica Morska 23-25 października 2025r.

Zarząd Wojewódzki Federacji z siedzibą Łodzi dniach 23-25 października   zorganizował szkolenie z zakresu Prawa Pracy, które miało miejsce w Krynicy Morskiej  w  naszym Związkowym   sanatorium  ,, Albatros”.

                  W  szkoleniu brała udział również Przewodnicząca Federacji Pani  Teresa Pszczółka omawiając najważniejsze sprawy dotyczące funkcjonowania Federacji Związków Zawodowych. W gronie uczestników  szkolenia przebywających w sanatorium ,,ALBATROS„ obecni byli również  pracownicy Federacji panowie Marcin Ciesielski i Marcin Sokalski, który wypełniając swoje obowiązki służbowe udzielił również podpowiedzi na   pytania  natury  prawnej  dotyczącej  ZUZP z Piotrkowa Trybunalskiego.

Szkolenie w bardzo ciekawy, tematyczny sposób przeprowadził   Pan Marcin Grzelak  nadinspektor tematy jak :
– Zmiany w przepisach prawa dotyczących zwolnień lekarskich,  mobbingu, stażu pracy i układów zbiorowych ze wskazaniem nowych definicji i obowiązków pracodawcy.
– Wyjaśnienie obowiązków informacyjnych dla pracodawcy, w tym udostępniania kryteriów ustalania wynagrodzeń i procedury żądania informacji o płacach  przez pracownika.

Poruszane były również inne tematy dotyczące pracy związkowej  i pytania zainteresowanych osób w różnych kwestiach na, które w profesjonalny i merytoryczny sposób odpowiadał nadinspektor Państwowej Inspekcji  Pracy.
Całość szkolenia oraz pobytu  w obiekcie  sanatoryjnym odbyło się w miłej i merytorycznej atmosferze ku zadowoleniu wszystkich uczestników, którzy  zadeklarowali chęć następnego szkolenia, a ono zostało ustalone na 14 listopada w siedzibie PIP w Łodzi.

Za przygotowanie obiektu do naszego pobytu, pokoi i domków oraz strony   gastronomicznej pochwalić należy również najemcę ośrodka.

SzkoleniePIP01

Zdjęcie 1 z 2

Międzywojewódzka integracja Zarządów

Po raz kolejny Sanatorium Uzdrowiskowe „Ciche Wąwozy” w Nałęczowie, było miejscem szkolenia dla członków Naszej Federacji. Tym razem szkolenie było współorganizowane przez Międzywojewódzki Zarząd Małopolsko – Świętokrzyski oraz Międzywojewódzki Zarząd Mazowiecko – Podlaski.  

Spotkanie to odbyło się w dniach: 8 – 11 października 2025 roku, a wzięli w nim udział zaproszeni przedstawiciele Federacji w osobach: Teresy Pszczółki  –  Przewodniczącej Federacji, Janusza Horajeckiego  –  Wiceprzewodniczącego oraz Marcina Sokalskiego   –  prawnika.

Na wstępie trzeba zaznaczyć, jak ważna jest integracja członków związku zawodowego, która sprzyja budowaniu silniejszych relacji interpersonalnych, co w konsekwencji przekłada się na lepszą komunikację i większą efektywność działań. Wspólne spotkania i rozmowy pozwalają na lepsze zrozumienie potrzeb i oczekiwań, co z kolei umożliwia skuteczniejsze reprezentowanie interesów pracowników. Taki sposób działania przyczynia się do bardziej spójnej i zorganizowanej społeczności związkowej.

Podczas zjazdu odbyło się szkolenie poprowadzone przez panią starszą inspektor Marzannę Skorek z Państwowej Inspekcji Pracy w Lublinie.                 
Po powitaniu pani inspektor, o zabranie głosu została poproszona kol. Teresa Pszczółka Przewodnicząca Federacji, która powitała panią inspektor, zaproszonych gości oraz wszystkich zebranych związkowców. Przekazała pokrótce najważniejsze informacje dotyczące działalności Federacji oraz zachęcała do korzystania z ulgowych pobytów związkowych w Nałęczowie i Krynicy Morskiej.

W dalszej części pani inspektor wyświetlała prezentację i na bieżąco omawiała poszczególne tematy.

Na wstępie zostały omówione planowane zmiany w ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy, gdzie przewiduje się m.in. ograniczenie nadużywania umów cywilnoprawnych. Nowe przepisy mają także na celu wzmocnienie uprawnień inspektorów, co przełoży się na lepszą ochronę praw pracowniczych i większą kontrolę nad przestrzeganiem przepisów prawa pracy. Następnie, pani inspektor omówiła planowane zmiany w ustawie Kodeks Pracy, które dotyczą zdefiniowania na nowo okresów zatrudnienia i wliczania do stażu pracy okresów dotąd niezaliczanych, a także o nowych obowiązkach pracodawcy, płacy minimalnej, jawności wynagrodzeń, ochronie pracowników w zakresie BHP, temperatur i substancji niebezpiecznych oraz wykorzystaniem w środowisku pracy rozwiązań opartych na wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Następny temat dotyczył uprawnień organizacji związkowych w aspekcie reprezentacji pracowników, mobbingu i polityce antymobbingowej oraz o bardzo ważnej roli Społecznych Inspektorów Pracy, którzy odgrywają niezwykle istotną funkcję łącznika miedzy pracownikami a pracodawcą. Dzięki ich działaniom możliwe jest bieżące monitorowanie warunków pracy, identyfikowanie potencjalnych zagrożeń i podejmowanie działań naprawczych na wczesnym etapie. W kontekście księgi zaleceń i uwag, odgrywa ona kluczową rolę jako narzędzie dokumentujące wszelkie spostrzeżenia i rekomendacje, co sprzyja doskonaleniu warunków pracy.

Kolejna kwestia obejmowała temat urlopów, ze szczególnym uwzględnieniem tych zaległych, w tym omówienie procedur ich wykorzystania, terminów ich realizacji oraz konsekwencji ich niewykorzystania.

W dalszej części szkolenia pani inspektor aktywnie angażowała się w udzielanie indywidualnych porad, chętnie wspierała uczestników, pomagając rozwiązywać  różnorodne problemy w zakładach pracy.

Szkolenie to wyróżniało się nie tylko wysokim poziomem merytorycznym, ale także profesjonalizmem i zaangażowaniem prowadzącej. Pani inspektor Skorek wykazała się nie tylko ogromną wiedza, ale także kreatywnością. Całe szkolenie przebiegło w angażującej i przyjaznej atmosferze. Jej konkretne i rzeczowe podejście do omawianych zagadnień nie tylko poszerzyło wiedzę uczestników, ale również zainspirowało ich do aktywnego uczestnictwa, na przykład poprzez zadawanie pytań i dzielenie się własnymi doświadczeniami. Wymiana poglądów i doświadczeń jest niezwykle wartościowa, ponieważ pozwala na lepsze zrozumienie różnorodnych perspektyw i podjętych działań, a dzięki otwartym rozmowom członkowie mogą dzielić się problemami, szukać wspólnych rozwiązań i udzielać sobie nawzajem cennych rad, w rezultacie budując mocne poczucie przynależności.

Podczas spotkania odbyło się także zebranie Międzywojewódzkiego Zarządu Małopolsko – Świętokrzyskiego oraz Komisji Rewizyjnej, podczas którego omówiono tematy bieżące dotyczące lokalnej struktury oraz problemy w zakładowych organizacjach związkowych.

Podsumowując całe szkolenie, przewodniczący Zarządów podziękowali wszystkim uczestnikom za ich aktywność, podkreślając niezwykłą wartość wspólnej pracy i wymiany pomysłów.

Agnieszka Tajak

2d9e6d1f-fa5d-444b-b17b-54b6302d5e4c

Zdjęcie 1 z 2

Szkolenie pomorskich związkowców

W dniach 10-12 października 2025 roku w Krynicy Morskiej Rada OPZZ Województwa Pomorskiego po raz kolejny w tym roku zorganizowała cykl szkoleniowy z zakresu prawa pracy i przepisów BHP.

W wydarzeniu wzięło udział ponad 70 osób – członków i członkiń związków zawodowych przynależących bezpośrednio do OPZZ albo poprzez ogólnokrajowe organizacje członkowskie – federacje.

Nagłośnienie czyli oprawę akustyczną szkolenia prowadził Kol. Rafał Kowalczyk – przewodniczący Komisji Rewizyjnej Związku Zawodowego Straży Miejskich i Gminnych Województwa Pomorskiego będącego członkiem Federacji ZZPGKiT.

Z ramienia tego związku uczestniczyli także kol. Piotr Milewski – skarbnik związkowy oraz kol. Mariusz Kaźmierczyk – będący zarazem przewodniczącym Międzywojewódzkiego Zarządu Kujawsko – Pomorskiego Federacji.

Szkolenie prowadzili przedstawiciele Okręgowego Inspektoratu Państwowej Inspekcji Pracy w Gdańsku, Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Gdańsku oraz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP.

Zachęcamy wszystkich członków związków zawodowych do korzystania ze wszelkiego rodzaju szkoleń bo naprawdę warto i służy to podniesieniu naszej wiedzy i kwalifikacji związkowych.

20251010_185210

Zdjęcie 1 z 7

Szkolenie Międzywojewódzkiego Zarządu „ŚLĄSK”

W dniach 01-04.10.2025 roku Ośrodek „Natura” w Pokrzywnej był po raz kolejny miejscem szkolenia dla związkowców z zakładowych i międzyzakładowych organizacji związkowych zrzeszonych w Międzywojewódzkim Zarządzie “Śląsk” połączonego z posiedzeniem Międzywojewódzkiego Zarządu.

W szkoleniu udział wzięli także zaproszeni goście: Kol. Teresa Pszczółka – Przewodnicząca Federacji oraz Kol. Marcin Sokalski – prawnik Federacji.

Szkolenia miały na celu podniesienie wiedzy i kompetencji związkowców w zakresie praw pracowniczych oraz aktualnych problemów występujących w zakładach pracy.

Pierwsze szkolenie poprowadziła Pani Inspektor Państwowej Inspekcji Pracy – Anna Wacławik, która omówiła niezwykle ważny i wciąż niestety aktualny temat związany z dyskryminacją, molestowaniem i mobbingiem w miejscu pracy. Podczas wykładu uczestnicy poznali praktyczne aspekty przeciwdziałania tym zjawiskom, sposoby reagowania, procedury, a także obowiązki pracodawcy i prawa pracownika w tym zakresie, jak również zostali poinformowani o uprawnieniach Państwowej Inspekcji Pracy. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali bezpłatne egzemplarze poradników, dotyczących m.in: prawa pracy, ZFŚS, zdrowia psychicznego w pracy, nadgodzin, BHP wydanych przez Państwową Inspekcję Pracy Główny Inspektorat Pracy. Oprócz części teoretycznej uczestnicy wzięli udział w pracy w grupach, analizując przykładowe sytuacje problemowe oraz opracowując propozycje działań zapobiegawczych i procedur reagowania. Takie praktyczne podejście pozwoliło lepiej zrozumieć skalę i charakter zjawisk występujących w środowisku pracy oraz możliwe sposoby ich eliminowania.

Kolejne szkolenie rozpoczęła Kol. Teresa Pszczółka, która omówiła bieżącą działalność Federacji oraz zachęcała do korzystania z pobytów związkowych w Nałęczowie i Krynicy Morskiej. Następnie przekazała poprowadzenie dalszej części prawnikowi Federacji – Kol. Marcinowi Sokalskiemu. W tej części szkolenia omówione zostały zagadnienia dotyczące bieżących problemów pojawiających się w naszych firmach z zakresu prawa pracy, w tym: zasady dotyczące rozwiązywania stosunku pracy oraz ochrony wybranych grup pracowników, kwestie związane z przekształceniami organizacyjnymi firm, oraz pakiety socjalne i ich znaczenie w procesach restrukturyzacyjnych. W trakcie odbyła się również ożywiona dyskusja dotycząca praktycznych aspektów omawianych tematów, a także na tematy odbiegające od zagadnień głównych, ale i one nie zostały zbagatelizowane ani przemilczane przez prawnika. Natychmiast znalazł praktyczne możliwości zrealizowania postulatu i doradził w jaki sposób wprowadzić je w życie. a ich wyniki trzeba będzie poczekać do następnego szkolenia, ale miejmy nadzieję, że członkowie związków którzy zostali poinformowani o możliwościach skorzystają z przedstawionego planu i zrealizują go a wyniki przedstawią.

Po części merytorycznej uczestnicy mieli okazję do integracji i wymiany doświadczeń w mniej formalnej atmosferze, co sprzyjało budowaniu relacji i wzmocnieniu współpracy między przedstawicielami poszczególnych organizacji związkowych.

Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie, a szczególne słowa podziękowania kierujemy dla Kol. Doroty Wilk za zorganizowanie całego pobytu.

Zarząd Międzywojewódzki “Śląsk” planuje kolejne szkolenia na które serdecznie już teraz zapraszamy.

Joanna Sokołowska

20251002_100845

Zdjęcie 1 z 11

Marsz niezadowolenia

W dniu 27 września 2025 roku w Warszawie odbył się związkowy Ogólnopolski Marsz Niezadowolenia. Jego celem było wyrażenie sprzeciwu wobec lekceważenia ludzi pracy, niskich płac oraz braku realnego dialogu społecznego. Tysiące związkowców przemaszerowało spod siedziby OPZZ przy ul. Kopernika na Plac Zamkowy skandując m.in. hasła: za trud naszej pracy żądamy godnej płacy, pracownicy to nie automaty – automaty żądają zapłaty, to my pracownicy jesteśmy solą tej ziemi.

Z ramienia Międzywojewódzkiego Zarządu Kujawsko – Pomorskiego Federacji uczestniczył jego przewodniczący Kol. Mariusz Kaźmierczyk oraz przedstawiciele NSZZ PPK w Tucholi sp. z o.o. w osobach przewodniczącego Kol. Tadeusza Wielandta oraz jego zastępczyni Kol. Wiesławy Nadolnej. Marsz zgromadził przedstawicieli praktycznie wszystkich branż zrzeszonych w OPZZ. Protestujący związkowcy z naszej branży domagali się wyższych płac i ochrony miejsc pracy, solidnych usług publicznych, sprawnych sądów, krótszego czasu pracy, wprowadzenia emerytur stażowych i pomostowych.

Zdaniem Przewodniczącego OPZZ Piotra Ostrowskiego premier rządu zapomniał o pracownikach, a to dzięki nim ten kraj się rozwija, ten kraj idzie do przodu, ten kraj może się poszczycić sukcesami. Zaznaczył, że w Polsce mamy europejskie ceny, ale nie europejskie pensje. Nie możemy pozostać obojętni. Nasz głos musi wybrzmieć, to jest wyraz jedności i wspólnej siły.

20250927_111856

Zdjęcie 1 z 11

Wyjazdowe posiedzenie Międzywojewódzkiego Zarządu Kujawsko-Pomorskiego

W dniu 23 września 2025 roku w Człuchowie odbyło się wyjazdowe posiedzenie Międzywojewódzkiego Zarządu Kujawsko-Pomorskiego podsumowujące okres trzech kwartałów bieżącego roku.

Związkowcy omówili sprawy bieżące, szkolenia, problemy występujące w zakładowych organizacjach związkowych, skrócony tydzień czasu pracy, odprowadzanie składek członkowskich na rzecz Federacji, w tym ich wpływ na podział mandatów w przyszłorocznych wyborach.

Związkowcy w trakcie zebrania pożegnali kol. Żanetę Demską członka Międzywojewódzkiej Kujawsko-Pomorskiej Komisji Rewizyjnej, która ze względu na zmianę miejsca pracy zmuszona jest opuścić szeregi Federacji.

Przewodniczący Międzywojewódzkiego Zarządu Mariusz Kaźmierczyk wraz z przewodniczącym Międzywojewódzkiej Komisji Rewizyjnej Sebastianem Falkiem złożyli w imieniu zebranych podziękowania na piśmie i wręczyli pamiątkę w postaci książki obrazującej historię komunalnego ruchu związkowego.

Zebranie odbyło się w miłej, rzeczowej i kulturalnej atmosferze i zostało zakończone okolicznościowym obiadem. Związkowcy zadeklarowali chęć dalszej współpracy i służenia wzajemną pomocą w sprawach związkowych i pracowniczych.

 

IMG-20250923-WA0002

Zdjęcie 1 z 11

Nowy związek zawodowy w strukturach naszej Federacji

Z radością informujemy, że komitet założycielski nowo powołanego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Gospodarki Komunalnej przy MPGK Sp. z o.o. w Tarnowie zorganizował w dniu 04 czerwca 2025 roku zebranie wyborcze, które wyłoniło organy tej organizacji, które będą reprezentować interesy pracowników w zakładzie pracy.

W tym zebraniu uczestniczyli przedstawiciele Międzywojewódzkiego Zarządu Małopolsko – Świętokrzyskiego Federacji w osobach Przewodniczącej Agnieszki Tajak, Wiceprzewodniczącego Henryka Wojtachy oraz Członka Zarządu Agnieszki Trybus.

Podczas tego zebrania jednogłośnie podjęto uchwałę o przystąpieniu do Federacji Związków Zawodowych Pracowników Gospodarki Komunalnej i Terenowej w Polsce. Decyzja o przystąpieniu w poczet członków naszej Federacji była podyktowana chęcią przynależności do związku zawodowego o profilu branżowym, skupiającym organizacje zakładowe działające w sektorze komunalnym.

Z dumą informujemy, że organizacja ta została oficjalnie przyjęta do naszej Federacji z dniem 01 lipca 2025 roku, powiększając tym samym grono zakładowych organizacji związkowych, działających na rzecz ochrony praw pracowników gospodarki komunalnej w Polsce.

Gratulujemy inicjatywy i serdecznie witamy nową organizację w naszych szeregach!

Życzymy powodzenia, wytrwałości i sukcesów w działalności związkowej.

Agnieszka Tajak

Posiedzenie Międzywojewódzkiego Zarządu Lubelsko – Podkarpackiego

W dniu 13.06.2025 roku Sanatorium Uzdrowiskowe „ Ciche Wąwozy ” w Nałęczowie było miejscem posiedzenia Międzywojewódzkiego Zarządu Lubelsko – Podkarpackiego. Posiedzenie to odbyło się zamiast planowanego w tym terminie szkolenia w 2025 roku.

Tematyką posiedzenia między innymi było:

  1. Opłata składki członkowskiej za 4 miesiące 2025 roku.,
  2. Informacja z bieżącej działalności Federacji,
  3. Informacja z bieżącej działalności Międzywojewódzkiego Zarządu,
  4. Sprawy bieżące.

Tradycyjnie spotkanie otworzył Przewodniczący Międzywojewódzkiego Zarządu Kol. Janusz Horajecki, który po przywitaniu członków Zarządu Międzywojewódzkiego oraz Międzywojewódzkiej Komisji Rewizyjnej, przedstawił przyczyny zorganizowania spotkania w tym terminie, związane z odwołaniem szkolenia z powodu braku zainteresowania związkowców uczestnictwem w realizacji planu pracy Zarządu w 2025 roku.

Zgodnie z przyjętym jednogłośnie porządkiem posiedzenia oraz po stwierdzeniu jego prawomocności, została przedstawiona treść protokołu z posiedzenia Międzywojewódzkiego Zarządu w dniu 25.04.2025 roku, do którego nie wniesiono uwag. Protokół został przejęty jednogłośnie w głosowaniu jawnym.

Podczas omawiania opłaty składki członkowskiej za 4 miesiące 2025 roku została przedstawiona jej globalna wysokość wpłacona przez zakładowe organizacje związkowe. Analiza dotyczyła również wpłat wnoszonych przez poszczególne organizacje oraz wysokości składki przypadającej na jednego członka. Co cieszy stwierdzono wzrost wysokości składki członkowskiej opłaconej w tym terminie.

Informacja z bieżącej działalności Federacji, przedstawiona przez Wiceprzewodniczącego Federacji Kol. Janusza Horajeckiego, zawierała wszystkie działania podejmowane celem zapewnienia ciągłego oraz sprawnego funkcjonowania na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy.

O bieżącym funkcjonowaniu Międzywojewódzkiego Zarządu poinformował Kol. Janusz Horajecki wymieniając wszystkie działania podejmowane od dnia 25.04.2025 roku do dnia 13.06.2025 roku.

W sprawach różnych ponownie powrócono do tematów:
– organizacji szkolenia – przyczyn braku zainteresowania uczestnictwa w tym szkoleniu,
– częstotliwości spotkań Międzywojewódzkiego Zarządu – trudności uzyskania oddelegowania,
– wpływu wysokości składki związkowej na ilość delegatów na konferencję sprawozdawczo – wyborczą,
– informowania Międzywojewódzkiego Zarządu o wszelkich zmianach w zakładowych organizacjach związkowych,
– ponownej próby zorganizowania szkolenia w późniejszym terminie,

Po wyczerpaniu tematów oraz udzieleniu odpowiedzi na zadawane pytania Przewodniczący Międzywojewódzkiego Zarządu Kol. Janusz Horajecki serdecznie podziękował wszystkim uczestnikom za przybycie i aktywny udział w posiedzeniu.

Zawody wędkarskie o Puchar Przewodniczącej Federacji

W dniach 6 – 8 czerwca 2025 roku ponad 20 osobowa grupa związkowców z naszej Federacji, tym razem z czterech województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego i mazowieckiego ponownie zagościła w miejscowości Jantar na Mierzei Wiślanej nad pięknym Bałtykiem.

Celem wyjazdu było przeprowadzenie w dniu 7 czerwca zawodów wędkarskich o puchar Przewodniczącej Federacji Związków Zawodowych Pracowników Gospodarki Komunalnej i Terenowej w Polsce. Zawody odbyły się na akwenie Staw Jantar w Jantarze i zgromadziły nie tylko zawodników, ale również kibiców i sympatyków amatorskiego wędkarstwa.

Na podium stanęli:

– I miejsce – Dariusz Walter – Związek Zawodowy Straży Miejskich i Gminnych Województwa Pomorskiego,

– II miejsce – Rafał Kowalczyk – Związek Zawodowy Straży Miejskich i Gminnych Województwa Pomorskiego,

– III miejsce – Dariusz Owczarzak – Związek Zawodowy Pracowników Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Saniko sp. z o.o. we Włocławku.

Pozostali uczestnicy uplasowali się poza podium.

Przewodnicząca Federacji Teresa Pszczółka wręczyła puchary za trzy pierwsze miejsca oraz okolicznościowe dyplomy gratulacyjne wszystkim uczestnikom rywalizacji wędkarskiej. Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego Federacji w Łodzi Leszek Dolny wręczył dodatkowo zwycięzcom tematyczne kubki z logo Wojewódzkiego Zarządu Łódzkiego.

W przeddzień zawodów zostało przeprowadzone szkolenie przez prawnika Federacji Marcina Sokalskiego. Zarówno szkolenie, jak i zakwaterowanie miało miejsce w ośrodku szkolno – wypoczynkowym VIVA w Jantarze. Ze względu na czynne zainteresowanie tematyką ramy czasowe zostały przekroczone, zatem kontynuacja szkolenia powinna nastąpić.

Uczestnicy wyjazdu zgodnie uznali, że jest dalsza potrzeba rozwoju integracji międzyzwiązkowej polegająca na łączeniu elementów cyklicznych szkoleń wraz z wątkiem rywalizacji, nawet w bardziej poszerzonym gronie.

Organizatorem wydarzenia był Międzywojewódzki Zarząd Kujawsko – Pomorski wraz z Wojewódzkim Zarządem Federacji w Łodzi. W imieniu organizatora, przewodniczący Międzywojewódzkiego Zarządu Kujawsko – Pomorskiego Mariusz Kaźmierczyk podziękował wszystkim za rywalizację , stworzenie doskonałej atmosfery, kibicowanie zawodnikom, przeprowadzenie i uczestnictwo w szkoleniu, a Przewodniczącej Federacji za patronat nad już IV-tą edycją zawodów wędkarskich w historii Federacji.

Kierownictwu oraz personelowi pracowniczemu ośrodka VIVA w Jantarze także składamy podziękowanie za profesjonalne zorganizowany pobyt, smaczne i urozmaicone posiłki oraz jak stwierdzili związkowcy – do następnego razu.

Mariusz Kaźmierczyk

 

604784918235896510

Zdjęcie 1 z 37

Zebranie Międzywojewódzkiego Zarządu Małopolsko – Świętokrzyskiego

W dniu 22 maja 2025 roku odbyło się wyjazdowe posiedzenie Międzywojewódzkiego Zarządu Małopolsko–Świętokrzyskiego z udziałem Międzywojewódzkiej Komisji Rewizyjnej.

Obrady otworzyła Przewodnicząca Agnieszka Tajak, witając uczestników oraz przedstawiając informacje dotyczące funkcjonowania międzywojewódzkiego zarządu, jak również ogólne zagadnienia związane z działalnością Federacji.

W trakcie posiedzenia omówiono bieżące kwestie, w tym m.in. sprawy związane z wpływem składek członkowskich, które – choć przekazywane w różnych cyklach – są na bieżąco weryfikowane.

Przewodnicząca przypomniała także o obowiązujących zasadach i godzinach udzielania porad prawnych oraz o terminach i procedurach związanych z przekazywaniem ankiet statystycznych.

Następnie przedstawiono zasady dotyczące korzystania z dofinansowanych pobytów związkowych w ośrodkach wypoczynkowych. Podkreślono rosnące zainteresowanie tą formą wsparcia oraz zachęcono do korzystania z dostępnej oferty.

W dalszej części spotkania skoncentrowano się na problemach występujących w zakładach pracy, w szczególności dotyczących warunków zatrudnienia oraz relacji pomiędzy pracodawcami a pracownikami.

Poruszono również temat planowanych zwolnień grupowych w jednym z zakładów pracy, gdzie dzięki przeprowadzonym negocjacjom oraz zaangażowaniu obu stron udało się wypracować rozwiązania, umożliwiające rezygnację z planowanej redukcji etatów.

Dyskutowano także nad wielokrotnie analizowanymi zmianami w zapisach układów zbiorowych pracy, które wprowadzane są w poszczególnych zakładach pracy w celu lepszego dostosowania ich do aktualnych realiów oraz potrzeb pracowników.

Na zakończenie obrad omówiono kwestie związane z planowanym jesiennym szkoleniem, które będzie współorganizowane z Zarządem Mazowiecko–Podlaskim w Nałęczowie. Wstępnie ustalono jego termin na 8–11 października.

Zebranie zakończyło się podsumowaniem najważniejszych ustaleń oraz zapowiedzią kontynuacji rozmów w najbliższym czasie.