MANIFESTACJA GNIEWU

W dniu 15 września 2023 roku odbyła się w Warszawie Manifestacja Gniewu zorganizowana wspólnie przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) i Forum Związków Zawodowych (FZZ) w sprawie podwyżek wynagrodzeń w szerokorozumianej sferze budżetowej, a więc i z sfery usług publicznych.

W manifestacji udział wzięli przedstawiciele Związku Zawodowego Straży Miejskich i Gminnych Województwa Pomorskiego, będący także członkami organów Międzywojewódzkiego Zarządu Kujawsko – Pomorskiego Federacji w osobach Marcina Langowski – przewodniczącego ww. Związku i członka Międzywojewódzkiej Komisji Rewizyjnej oraz dwóch wiceprzewodniczących tego Związku: Sebastiana Falka (zarazem przewodniczącego Międzywojewódzkiej Komisji Rewizyjnej) i Mariusza Kaźmierczyka – Przewodniczącego Międzywojewódzkiego Zarządu.

Kilkutysięczna manifestacja wyruszyła w samo południe z Placu Defilad kierując się pod Sejm, a następnie pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Uczestnicy Manifestacji wyrażali swoje niezadowolenie z niewłaściwej polityki Rządu wobec pracowników administracji publicznej i samorządowej.

Związkowcy reprezentujący nasz ruch branżowy domagali się wspólnie z przedstawicielami innych związków zawodowych, ale i branż, w tym z Rady OPZZ Województwa Pomorskiego, czy zaprzyjaźnionego Związku Zawodowego Poligrafów, realnych podwyżek dla pracowników, które pozwolą na ograniczenie zjawiska pauperyzacji pracowników administracji publicznej (każdego szczebla), jak i odpływu specjalistów do innych lepiej wynagradzanych branż.

Wydźwięk i przekaz z manifestacji był ogromny… komentowała ją zarówno prasa, radio i jak i telewizja.

W d….ę wsadźcie sobie takie podwyżki… bez nas to państwo nie istnieje… – tak radio TOK FM relacjonowało słowa, które wykrzyczał Piotr Ostrowski – przewodniczący OPZZ odnosząc się do skali przyszłorocznych podwyżek proponowanych przez rząd.

Więcej ryżu – skandowali związkowcy dając do zrozumienia, że wypłaty starczają im wyłącznie na przysłowiową miskę tego produktu.

„Stop bieda płacy”, „Skazani na protest”,  „Z niewolnika nie ma pracownika”  – to tylko niektóre z haseł które pojawiły się  na manifestacji.

Taka wielkość protestu pokazuje siłę związków zawodowych podkreślając że razem możemy naprawdę dużo.

 

IMG-20230915-W

Zdjęcie 1 z 12